Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com 

.

БЕРШАДЬ – ЦЕНТР РОЗВИТКУ ВЕДМЕЖОГО ГОРІХУ.

 

            Замість передмови…

      За місцевою традицією часом появи фортеці-міста Бершадь вважають 1459 рік, але розкопки, проведені на території району, свідчать, що поселення існувало тут ще IV-III ст. до нашої ери. Навколо знайдено немало залишків трипільської культури, монет римської епохи.

          Історія не залишила нам достовірних відомостей, які пояснювали б виникнення назви міста.

         Є думка, місто одержало свою назву від однойменної річки Бершадки. Згодом річку по місцевому стали називати Берладинкою. Така назва збереглася і до наших днів. Бершадь і Бершадка ¬ обидва слова мають спільний корінь БЕРШ, що означає вид риби, дуже близької до звичайного судака, але значно кращої від нього по своїх поживних якостях.

      Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона розповідає, що така риба водилася переважно в річках Чорного моря, отже, її лов був можливий в Південному Бузі і його притоках: Дохні і Бершадці.

         Назвавши річку Бершадкою, люди згодом назвали Бершаддю фортецю, що виросла на її правому березі.

існує припущення з словниковими відмінами турецької чи татарської мови, що назва міста походить від тюркського «брег» — «охорона», або, що назва походить від татарського «береш» — «бритва». Деякі етимологи пов'язують топонім з легендою про дочку воєводи — Бершаду, яка очолила захист міста від татар.

        Є ще декілька різних переказів, однак, без сумніву в такому зручному місці, на злитті двох річок, здавна вже жили люди. Неподалік проходили биті шляхи, що з'єднували Київ з багатьма містами, зокрема, Царгородом та столицею казково багатої Візантії. Сюдою проходив великий торговий шлях на Одесу, так званий Хаджи-Бейський.

       Тому й сама фортеця Бершадь практично кожне століття ставало розмінною монетою - в ΧV столітті у Великого князівства Литовського, то у Брацлавського воєводства Речі Посполитої (в ΧVІ ст.), у ΧVІІ столітті після повстання Б.Хмельницького (1648р.) стала сотенним містом Уманського полку, з ΧVІІІ століття увійшла до складу Російської імперії, і в ΧІХ столітті стала одним із міст Подільської губернії.

          …Але не в пошуках справжньої назви міста Бершадь, ми знову приїхали в Віницьку область.

В Бершадському районі Вінницької області ростуть сотні дерев ведмежого горіха – це мабуть сама велика кількість цих дерев на Україні, зростаючих в одному районі.

Два роки тому садівник-дослідник Костянтин Бариба вступив до Української горіхової асоціації, і з того часу почалася наша з ним співпраця по дослідженню цієї культури.

З Вікіпедії - Лещина деревовидна, або Горіх ведмежий (лат.Córylus colúrna), величні листопадні дерева 25-40м, зимо- і посухостійкі, однодомні з роздільностатевими квітками, плодоносити починають з 12-14 років; горіхи дрібні й твердошкаралупні.

Тому Костянтин Бариба обстежив практично кожне дерево ведмежого горіху по його фенології, біологічним особливостям, врожайності і якості плодів. Ним виділені форми з раннім і пізнім цвітінням, з різним періодом початку вегетеції, з періодичною і щорічною врожайністю, з вагою горіха в сухому вигляді більше 7 грамів при середньо-довідковій вазі з ареалів його природнього поширення 1,6 – 2,5 грамів…

Для чого?

       Всім фундуководам відомо, що основні промислові сади фундука в Україні створені кореневласними саджанцями, але створення фундукових садів на підщепі ведмежого горіха - практично новий напрямок в фундуківництві.

        В останні роки значний інтерес має вирощування ведмежого горіха як самостійної культури, так і використання його в якості деревної підщепи для різних сортів фундука.

      Деревна підщепа вирішує багато питань біологічного і технологічного характеру по росту, розвитку і обслуговуванню саду, має свої особливості, які потрібно розуміти і передбачати.

      Тридцятирічний досвід Сербії в вирощуванні садів фундука на підщепі ведмежого горіха має свої переваги і недоліки, їх потрібно враховувати, особливо при формуванні саду. У цьому ми самостійно переконалися під час автоекспедиції Горіхової асоціації до Сербії (читай: «1000 кілометрів по садах Сербії» https://ukr-nuts.com.ua/)

       В Європі оцінили досвід Сербії і розширюють програму створення нових фундукових садів, більшість з них на підщепі ведмежого горіха. Таку власну програму розробляє Італія, як на своїй території, так і в Румунії на площі 1,8 тис. га. В Сербії також планують збільшити площу фундукових садів на підщепі ведмежого горіха на 4 тис. га. Турція, на заміну своїм старіючим посадкам фундука, активно планує створення фундукових садів на підщепі ведмежого горіха. Це свідчить про перспективність культури фундука, стабільної поставки його продукції на світовий ринок.

     В Україні, при супроводі Української горіхової асоціації, вже посаджені сади фундука на підщепі ведмежого горіха в різних агрокліматичних зонах. В даній сортопідщепній комбінації посаджений промисловий органічний сад в Київській області, промислові сади в Одеській і Харківській областях.

      Відсутність прикореневої порослі у ведмежого горіха значно зменшує витратну частину на утримання саду в порівнянні з кореневласним фундуком. Ці переваги суттєві, які покращують стан саду і його рентабельність. Крім того, деревна підщепа для фундука має і опосередкований вплив на господарські показники і морфологічні ознаки.

      Багатьом вже зрозумілі переваги такої сортопідщепної комбінації, багато садівників-аматорів вже "набивають руку" на вирощуванні саджанців ведмежого горіху, його щепленню, але практичного досвіду для розвитку промислового садівництва в Україні ще замало.

   «Вся сила – в корні» - це дуже важливо при старті насаджень. Але як поводиться при цьому ведмежий горіх при використанні його як підщепи?

Тому Костянтином Барибой виділені найбільш перспективні форми, які вже вегетативно розмножуються і через декілька років вступлять в плодоношення. Такі форми стануть маточно-клоновою і маточно-насінневою плантацією для заготовки живців і насіння з більш високим генетичним рівнем в слідуючих насінневих поколіннях.

Костянтин в умовах своїх грунтів вирощує якісний посадматеріал ведмежого горіха з добре розвинутою кореневою системою, відпрацював технології викопки і пересадки в різні терміни і різного віку, відібрав кращі високоврожайні крупноплідні форми, вегетативно їх розмножив і на їх підставі створює власну насіннєву і живцеву базу. Відпрацьована технологія заготівлі насіння, термінів посіву, догляду і поливу дає можливість в перший рік отримати високу схожість і енергію проростання.

     Досвід в пересадці посадматеріалу різного віку свідчать і про його високу приживленність, але ця культура має багато особливостей, які Костянтин вдало і вміло вміє вивчати і втілювати в практику вирощування якісного посадматеріалу. Розробляються різні технології щеплення фундука на підщепі ведмежого горіха, які вже мають обнадійливі результати.

     

      Паралельно з К.Барибою свій власний досвід у вирощуванні фундука на ведмежому горіху мають Гелеватий Олександр Іванович (Хмельницька обл.), Пономаренко Олександр Костянтинович (Одеська обл.), Кучугурний Сергій (Черкаська обл.), Заремблюк Андрій (Житомирська обл.), Андрющенко Микола (Черкаська обл.), Стець Михайло (Закарпатська обл.).

 

     Крім цього в Українській горіхові асоціації напрацьовується технологічний досвід з вирощування фундуку на ведмежому горіху в перших промислових садах України Київської, Харківської та Одеської областей.

  Наразі експерт-дорадник Української горіхової асоціації, канд. с.г.наук Зеленько Олексій Анатолійович збирає, узагальнює та опрацьовує інформацію від цих досвідчених фахівців, та отриману від ознайомлення із закордонним досвідом для створення узагальнених методичних рекомендацій щодо вирощування в Україні промислових садів фундука, щепленого на медвежому горіху.

 

      Крім цього, важливо розширити групу садівників-практиків по практичному вивченню технології вирощування якісного посадкового матеріалу для використання в промислових насадженнях, коло аматорів-практиків, долучити науковців.

      Прошу читачів цієї інформації, садівників, практиків, науковців, бажаючих прийняти власну участь в Програмі Української горіхової асоціації по вирощуванню промислових садів фундука, щепленого на медвежому горісі – пишіть та телефонуйте нам на адресу координатора Програми Зеленько Олексія Анатолійовича, моб. тел. +380 (66) 9775465,                  е-mail: AlexZelenko1957@gmail.com

Очікуємо на співпрацю з Вами!

 

       Надзвичайно важливо виділити групу високопродуктивних українських сортів фундуку, особливо великоплідних, які потребують інтенсивного харчування, яке може надійно забезпечити тандем: високопродуктивний сорт фундука в поєднанні з ведмежим горіхом, як підщепою. Ми впевнені, що Україна має достатньо високопродуктивних українських сортів (або сортоформ, які потребують державної реєстрації) для використання в промислових інтенсивних садах.

         Будемо раді також, якщо Ви долучитесь до співпраці з нами.

 

         …Замість епілогу.

        Вже пізно ввечері закінчилася бесіда з Костянтином Барибою.

     "Щоразу перед спільною зустріччю ми реально бачимо, що рухаємося вперед – сміючись підсумовує нашу розмову Олексій Анатолійович Зеленько – але при цьому завжди закінчуємо наші зустрічі словами давньогрецького Сократа: "Я ЗНАЮ, ЩО ЩЕ НІЧОГО НЕ ЗНАЮ!"

       «Да, так воно і є – відповів йому Костянтин – чим більше ми пізнаємо, тим ще більше нових питань постає перед нами.          Обов’язково треба розширяти коло однодумців-садівників!»

      «Ви праві разом с Сократом – стискаючи їм на прощання руки, сказав я - адже для того, щоб осягнути істину, мудрий Сократ почав створювати школи однодумців. Тому і нам зараз дуже потрібна колективна співпраця з колегами-садівниками!!!»

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

м.Бершадь, Вінницька область, листопад 2021р.