49131 Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


una@ukr-nuts.com.ua

ukr.nuts2008@gmail.com 

ГОРІХОВИЙ ШТУРМ ІЗМАЇЛУ (частина друга – технологічна)

 

        Успіх горіхового саду складається з багатьох факторів, кожний з яких може мати вирішальне значення. Станом на сьогодні, внаслідок горіхової революції площа промислових садів з основними горіхоплідними культурами - горіх волоський, фундук збільшилася в кілька разів. Але зараз горіхову галузь чекає наступна революція - ТЕХНОЛОГІЧНА.

     Тому правильний вибір сорту, технологічне забезпечення його вирощування — це НЕВІД’ЄМНО ВАЖЛИВА СКЛАДОВА УСПІХУ в вирощуванні садів.

З таким підходом і підійшов до створення горіхового саду Андрій Володимирович Гук - керівник ТОВ " ВОЛ- НАТ" на площі 91 га в декількох кілометрах від м. Ізмаїл при постійному технологічному супроводі одного з провідних європейських спеціалістів по волоському горіху Себаст’яна Лінарда. Як вже говорили, в саду використані французькі латеральні сорти "Lara" i "Fernor" по сучасній інтенсивній технології, які зі слів С. Лінарда є достатньо самоплідними і забезпечують успішне запилення при додатковому використанні в саду сортів запилювачів, кількість яких в саду становить 2 % від загальної кількості дерев.

Сад посаджений на протязі 2013 - 2015 років, але основна кількість в останній рік закладки, при цьому враховувались і недоліки першого року посадки. Особливу увагу було приділено вибору ділянки під сад, які визначають особливості росту, розвитку і плодоношення горіха грецького, його довговічність.

       При оцінці грунтів враховувались його основні характеристики, агрохімічні показники яких мають підпорядковане значення, так як в більшості виправляються агротехнічними заходами: внесенням відповідних норм органічних і мінеральних добрив, системою утримання грунту в період підготовки ділянки під посадку і під час експлуатації саду. Із загальних характеристик для закладки горіхового саду , дерева якого мають сильно розвинену кореневу систему, враховується потужність і структура грунту, його механічний склад, рівень ph, рухомих і застійних грунтових вод. 

      Засолені грунти не придатні для вирощування горіха, є граничні концентрації по сульфатно-хлоридному засоленні, а на карбонатних грунтах хороший ріст і плодоношення можливе навіть при наявності в горизонті грунту до 40 см карбонату кальцію до 40%, а в нижніх горизонтах і більше.

    Тому вибір ділянки під сад, його загальна характеристика дають підстави для вибору технології і запланованої врожайності при відповідних термінах його експлуатації. До початку посадки саду було також проведено обстеження грунту на патогенну мікрофлору і шкідників, щоб завчасно провести заходи по покращенню санітарного стану грунтів, для запобігання можливої кореневої гнилі, різних видів некрозів...

    Для закладки саду використовувався якісний посадковий матеріал, вирощений у Франції, це також важлива складова продуктивного насадження. Для забезпечення вологою на постійному рівні 80% на протязі всього вегетаційного періоду в саду створена краплинна підземна система поливу двома рядами на відстані 70-90 см від ряду дерев на глибині 20 см. Така система є найбільш ефективною з точки зору забезпечення вологою кореневої системи і ефективного використання води. Враховуючи, що волоський горіх є однією з найбільш жаростійких культур, низька вологість повітря для нього не є лімітуючим фактором, тому підвищувати вологість повітря для нього не потрібно. Важливо, що і мінеральні речовини разом з водою надходять в зону дії кореневої системи, використовуються ефективно.

       Це повністю забезпечує система підземного краплинного зрошення, монтаж та обслуговування системи зрошення було зроблено ТОВ «Іррігатор-Україна» - ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПАРТНЕР КОНФЕРЕНЦІЇ і представник якої Хомяк Ігор виступив на конференції з інформацією про можливості підземних та поверхневих систем краплинного зрошення.

     З 2021 року відповідно до ПОРЯДКУ використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, садам КОМПЕНСУЄТЬСЯ на безповоротній основі у розмірі до 50 ВІДСОТКІВ здійснених витрат (після завершення монтажних робіт) на придбання матеріалів для спорудження шпалер і встановлення систем краплинного зрошення (п.4.2 Постанов КМУ № 587 від 15.07.2005року (згідно останніх змін в постановах КМУ: № 185 від 10.03.21, № 612 від 16.06.21, № 770 від 28.07.21).

    В саду щорічно проводиться аналіз агрохімічного складу грунту, який змінюється на протязі року в зв'язку з використанням рослиною елементів живлення, фертигацію проводять згідно потреби, дози і складу поживних речовин на протязі періоду вегетації. В саду проводиться грунтове забезпечення елементами живлення, по листу проводяться профілактичні і захисні заходи проти хвороб і шкідників.

     Одним з постійних постачальників якісних добрив до ТОВ «ВОЛ-НАТ» вже кілька років є ТОВ «Група компаній «ЯРИЛО», яка приймала участь як ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПАРТНЕР. Тому агроном-консультант Серкіз Володимир проінформував присутніх про можливості компанії щодо поставок якісних добрив в до інших садів по території України.

       Загальний стан цього саду, його розвиток, наростання продуктивності свідчать про достатній і ефективний рівень його технологічного забезпечення, в виборі самої системи догляду за садом в умовах посушливого клімату півдні України. В саду періодично проводиться і листова діагностика, яка є багатофакторна з точки зору фізіології горіха, агрохімії і біохімії. Листова діагностика разом з польовою дає можливість найбільш правильно зробити висновки в потребі горіха відповідних елементів живлення, визначити потребу не тільки в кількості, а і в формі.

     Міжряддя горіхового саду ТОВ «ВОЛ-НАТ» утримуються по системі природнього задерніння, але щільність трав невисока. Тому в даних умовах, при постійному забезпеченні горіхів водою і елементами живлення в міжряддях покращується поглинаюча здатність грунту і його біологічна активність, створюються запаси органічних сполук, підвищується його морозостійкість.

    Використовуючи латеральні сорти горіху, Андрій Володимирович передбачає в майбутньому використовувати контурні вертикальні обрізчики, які будуть утримувати габарити горіха в таких межах, які дозволять проводити в саду всі технологічні заходи і створювати достатнє освітлення в кроні.

     Весь комплекс проведених технологічних заходів є підставою для отримання вже в цьому році валового збору горіхів в межах 200 тон і вийти згодом на планові 4 тони горіхів з гектару, а можливо і більше, як запевнив всіх присутніх ГОРІХОВИЙ МЕТР з Франції Себаст’ян Лінард (Sébastien Linard).

    Трохи більше місяця залишилося чекати врожаю горіхів цього року, тому ми обов’язково сповістим наших горішників чи перевершив фактичний результат планові очікування цього року, на які розраховує керівник цього саду Андрій Гук, спираючись на технологічний супровід маститого французького фахівця Себаст’яна Лінарда та більш піввіковий досвід родинного підприємства «LINARD FRANCE».

     Немає підстав і у нас сумніватися у виконанні власних прогнозів французьким горіховим профі Себаст’яном Лінардом. Вже свого часу, за допомогою Себаст’яна Лінарда до Державного Реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні були внесені низка провідних французьких сортів горіху волоського, які і сьогодні є в діючому Реєстрі.

 

Провідний консультант-експерт ВГО «Українська горіхова асоціація», канд.с-.г.наук Зеленько О.