Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com 

.

ДОСВІД ВИРОЩУВАННЯ ШВИДКОПЛІДНИХ ФОРМ

        Постійним предметом уваги керівництва і членів Української горіхової асоціації, спеціалістів і горіховодів є ФГ " Деметра 2010" Зелениці Анатолія Володимировича, яке знаходиться в Хмельницькій області недалеко від історичного міста Кам’янець -Подільський на території національного природного парку " Подільські Товтри".  Сфера інтересів і уподобань Анатолія Володимировича надзвичайно велика- промислове горіхівництво і розсадництво, виноградарство і виноробство, бджільництво, організація зеленого туризму, вирощування сільськогосподарських культур зернової групи. До кожного з напрямків Анатолій Володимирович відноситься професійно з присутністю йому новаторством, науковим підходом і елементами втілення власних ідей, має свою власну торгову марку.

Так склалось, що 10 років тому назад в сферу інтересів Анатолія Володимировича попав і грецький горіх низькорослих форм. Посаджені перші 2 га саду посадковим матеріалом насінневого покоління від випадкового продавця показали, що дерева в саду мають широку мінливість по господарським і біологічним ознакам і властивостям, відрізняються між собою по часу вступу в плодоношення, силі росту, способу формування природньої форми, врожайності, якості плодів, типу плодоношеня. В послідуючому були відібрані кращі форми по врожайності, якості плодів і прискореному часу вступу в плодоношення, насінневе покоління яких було використано для закладки ще двох нових садів на загальній площі 4 га. Останній 5 -ти річний сад в зв’язку з індивідуальним підходом у виборі маточних дерев є більш однорідним і вирівненим по врожайності і силі росту.

В садах є значна кількість виділених маточних дерев, які щорічно досліджуються по врожайності і якості плодів і можуть бути в основі закладки промислових горіхових садів інтенсивного типу. Про високу можливу продуктивність таких садів свідчить висока врожайність окремих дерев : в 4 річному віці до 5 кг, в 6 річкому віці до 9 кг, в 8 річному 12 -15 кг. Причому в більш зрілому віці високу врожайність показують і деякі дерева термінального типу плодоношення з особливим типом формування природньої крони. Якщо перевести на врожай саду, створеного вегетативним посадматеріалом від найбільш продуктивних форм, то потенційна врожайність інтенсивних садів може становить в 4 річному віці 1.5 т/га, в 6 річному віці 2.5 т/га, в 8 річному віці 4 -4.5 т/га.

Один сорт селекції Анатолія Володимировича уже знаходиться в Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні. З кращих форм в господарстві створена і клонова плантація на площі 2 га щепленим посадматеріалом для заготівлі живців для зимового щеплення, технологію якого освоїли і мають високі результати виходу якісного щепленого посадматеріалу. Досвід і практичні результати в селекції швидкоплідних форм у Зелениці А. є предметом досліджень науковців Молдови і Турції , які приділяють їм особливу увагу.

Таким чином, Анатолій Володимирович на протязі 10 річного періоду вивчив ступінь розщеплення швидкоплідних форм в насінневих поколіннях, можливість отримання більш однорідного якісного покоління від окремих відібраних форм, відібрав і створив маточний фонд високоврожайних з правильним симетричним формуванням крони дерев,відпрацював технологію їх вегетативного розмноження. Ця робота варта наукового супроводу, осмислення і обгрунтування селекційних особливостей швидкоплідних форм. Потрібно розуміти, що створювати промислові сади інтенсивного типу потрібно тільки щепленим посадматеріалом від високопродуктивних сортів. В Україні вже є всі можливості для задоволення потреб по створенню таких садів.

За вклад в розвиток горіхівництва в Україні Анатолій Володимирович отримав монографію "Волоський горіх" з підписом її автора Меженського В.М.