Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com

.

КОЛЕКТИВНЕ ЗВЕРНЕННЯ В ПІДТРИМКУ ГАЛУЗІ САДІВНИЦТВА

 

       Садівництво в Україні в умовах ринкової економіки, на нашу думку, є однією з найбільш перспективних галузей агропромислового комплексу України.

      Садівнича галузь є експортно-орієнтованою та нарощує показники експорту впродовж останніх 5-ти років. Так наприклад, експорт з України власної продукції садівництва (код 08 по УКТЗЕД) за 9 місяців 2021 року склав 237,3 мільйонів доларів США.

      При цьому динаміка експортних продаж продукції садівництва в структурі зовнішньої торгівлі України значно вища у порівнянні з динамікою українського експорту в цілому. Так наприклад, експорт з України по даним Держстату за 9 місяців 2021 року зріс в співвідношенні до аналогічного періоду минулого року на 138,2%, а експорт продукції галузі садівництва зріс на 150,3%.

     Крім цього, треба врахувати, що все більше вітчизняної продукції садівництва залишається для споживання в Україні – ми стаємо менше залежними від закупівель продукції садівництва за кордоном. Так, по даним Держстату, в структурі зовнішньої торгівлі імпорт в Україну за 9 місяців 2021 році зріс в співвідношенні до аналогічного періоду минулого року на 131,9%, а імпорт продукції садівництва зріс тільки на 107,8%.

        Вищенаведені показники - це переконливе свідоцтво динамічного розвитку галузі садівництва.

      Але розвиток галузі, це перш за все - довгострокові інвестиції садівничих агропідприємств, власні кошти аграріїв, фермерів, де начальні витрати частково компенсуються бюджетною програмою «Державна підтримка розвитку садівництва», на яку у бюджеті 2021 року виділено 450 млн. гривень.

       Тому розподілений залишок коштів державної компенсації в розмірі 33,2% від обсягу фактично заявлених коштів за 2021 рік садівників ніяк не сприяє подальшому розвитку галузі, породжує недовіру до задекларованих раніше слів Міністра АПК Р. Лещенко про пріоритет підтримці галузі садівництва.

       Третина від обіцяного державою не є показником дієвого співробітництва!

    В зв’язку з цим провідні аграрні асоціації разом з науковими установами галузі садівництва планують і надалі відстоювати інтереси садівників.

      Сьогодні було підписано колективне звернення галузевих асоціацій, провідної наукової установи галузі садівництва до Комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та з питань аграрної та земельної політики відносно дофінансування садівничих суб’єктів господарювання на суму заборгованості по фактично понесеним витратам за 2021 рік.

      Доречно буде вказати, що вищенаведені показники діяльності галузі садівництва, у відповідності з якими, значне зростання обсягів експорту садівничої продукції та зменшення імпорту принесло у валютну скарбничку держави значно більші суми, ніж нинішня заборгованість перед садівниками країни.

    Пропонуємо всім небайдужим до розвитку галузі садівництва долучитись в підтримку колективного звернення галузевих асоціацій та головної наукової установи галузі.

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін