Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com 

.

НОВИНИ ГОРІХОВОЇ АСОЦІАЦІЇ: МОЖЛИВОСТІ ФУНДУКІВНИЦТВА У ПІВНІЧНО-СХІДНОМУ РЕГІОНІ.

Днями делегація Української горіхової асоціації у складі головного агронома Самарської М., провідного консультанта, канд.с.г.н. Зеленько О.А. на чолі з Президентом асоціації Юдіним Г.О. відвідала господарство члена Української горіхової асоціації Бурнаєва С.Г., що знаходиться в Первомайському районі Харківській області. Крім горіхового напрямку, сфера господарських інтересів Сергія Геннадійовича надзвичайно широка і різноманітна. Віконно - дверна алюмінієва система від Ekipazh          Фабрика вікон користується широким попитом навіть на американському континенті, а ПП " Органічна теплиця" є виробником органічних овочів в закритому і відкритому грунті в значних об’ємах з високою культурою виробництва.

Але основний інтерес делегації був прикутий до фундукового саду на площі 10 га, який є власністю Сергія Геннадійовича і ще одною сферою його інтересів сьогодні і розширення в майбутньому. Про це свідчить закуплена і встановлена лінія по первинній переробці продукції горіхоплідних , спроможну переробляти як власну сировину, так і інших власників горіхоплідних садів. Тому, Сергій Геннадійович зацікавлений , в першу чергу, в збільшенні об’ємів виробництва власної фундукової органічної продукції шляхом реконструкції існуючого саду і збільшення площ нових високопродуктивних сортових промислових садів з фундука на медвежому горісі.

       Історію становлення фундука в Первомайському районі почули від самого Бурнаєва С. і отримали від інших достовірних джерел. Сад на площі 10 га створювався на початку 80 років минулого століття на землях бувшого радгоспу " Комправди" по схемі 6× 6 м з утримуванням фундука в кущовій формі. Для створення саду використовувався посадковий матеріал насіннєвого і вегетативного покоління сортів селекції Ф.А.Павленко - одного із засновників української горіхової селекції, доля і співвідношення яких на сьогодні не визначена, схема посадки не зберіглася. По інформації, співвідношення вегетативних і насіннєвих саджанців було не на кількість вегетативних. Сам автор сортів фундука Ф.А.Павленко свого часу приймав безпосередню участь у створенні цього саду.

     За останні роки сад приведений в належний санітарний стан, формується оптимальна периферійна кількість порослі в кущі для плодоношення, небажана поросль видаляється. Особливу увагу новий власник саду приділяє встановленню сортової бази фундука в саду, визначення їх продуктивності і якості. Ймовірно, що в саду будуть відібрані кращі форми по якості і продуктивності від насіннєвого покоління, які в майбутньому стануть РОДОНАЧАЛЬНИКАМИ НОВИХ СОРТІВ.

         Можливо, таку ціль переслідував і Павленко Ф.А., ввівши в промисловий сад саджанці насіннєвого покоління підвищеного генетичного рівня. Характерно, що на багатьох кущах фундука в цьому році надзвичайно велика кількість чоловічих сережок, велика пилкова продуктивність. Сад в період його створення був обсаджений по периметру ліщиною ведмежою (ведмежим горіхом) , що виконує роль садозахисної полоси, в основному, захисту від сильних вітрів, які характерні для Харківської області. Однорядна полоса ведмежого горіха дає високий щорічний врожай плодів. На Харківщині, в умовах глибоких, багатих гумусом, свіжих грунтів ведмежий горіх досить продуктивний, культура його є зимостійка, витримує морози до -30*С  і більше, засухостійка, довговічна. Коренева система глибока, стрижнева, не дає порослевих пагонів. Високі декоративні цінності і переваги дають можливість і потребу більш широко використовувати ведмежий горіх в умовах кліматичних змін в зеленому будівництві і благоустрою практично на території всієї України. Найбільш продуктивні форми ведмежого горіха можуть бути в основі його сортової культури.

        Для фундука ведмежий горіх має іншу цінність. Дуже значні переваги дає використання ведмежого горіха в якості підщепи для сортової культури фундука при закладці високоінтенсивних садів. Довговічність, більш ранній вступ в стадію промислової заготівлі плодів, більш висока стійкість проти хвороб за рахунок високої активності всіх фізіологічних процесів, більш висока здатність кореневої системи отримувати вологу і поживні речовини з різних горизонтів грунту, висока продуктивність і якість плодів, відсутність кореневої порослі - всі ці переваги надає ведмежий горіх в якості підщепи для промислової культури фундука.

         В іншому місці на Первомайській сортодільниці в свій час під керівництвом досвідченого і ініціативного його начальника Астаф’єва Федора Євстраповича проходили сортовипробування 18 сортів фундука селекції Ф.А. Павленко. Спадщина автора українських сортів потребує ще вивчення і оцінки.

      Таким чином, побувавши в Харківській області і попередньо оцінивши спадщину Павленко Ф. можливо зробити деякі висновки. Сорти селекції Павленко Ф.А. ще потребують комплексної оцінки, деякі з них уже використовуються в садовій практиці і мають відповідні переваги. Технології створення і експлуатації фундукових садів згідно міжнародного і українського досвіду постійно удосконалюються і модернізуються. Випрошування фундука на підщепі ведмежого горіха вирішує багато питань в частині інтенсифікації фундукових садів, зменшенні витрат на їх утримання, підвищення їх рентабельності.

      За  підсумками обстеження саду, фахівці горіхової асоціації разом з С.Г.Бурнаєвим та його фахівцями обговорили і намітили план робіт, який включає подальше вивчення найпродуктивніших сортоформ фундука. Цей напрямок надзвичайно важливо при розширенні зони інтенсивного фундуківництва на північні регіони України.

       Створення інтенсивних садів фундука на ведмежому горісі з місцевих північних районованих сортоформ - це найбільш оптимальне рішення для розвитку рентабельного промислового фундуківництва північно-східної частини країни.

       Крім цього, сторони обговорили про збільшення потужностей з переробки фундука в цеху підприємства ФОП Бурнаева за рахунок зростаючих промислових сортів фундука в цьому регіоні і кооперації з іншими аналогічними переробними підприємствами, що входять до складу Української горіхової асоціації. Кооперація в переробці фундука в масштабах галузі дозволить системно поставляти фундук великим замовникам в Україні та за кордоном за вищими цінами, ніж самостійна реалізація переробленої продукції.

     В свою чергу, Сергій Бурнаєв високо оцінив досягнення керівництва Горіхової асоціації в розширенні можливостей компенсації обладнання для горіхової галузі через співпрацю з Урядом. «Я сам скористався цими можливостями – сказав Сергій Геннадійович – і вкінці року отримав компенсацію за придбаний комплект обладнання для переробки фундука. Ці кошти я якраз відправляю на модернізацію цеху переробки та його подальший розвиток.»

     Ще довго тривала бесіда фахівців по розвитку горіхової галузі, розширенню можливостей в співпраці з асоціацією, розвитку кооперації між промисловими садами та переробниками.

Провідний консультант Української горіхової асоціації, канд.с.г.н. О.А.Зеленько