49131 Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


una@ukr-nuts.com.ua

ukr.nuts2008@gmail.com

ПРОЕКТ "СІВЕРСЬКИЙ ГОРІХ" – ГОРІХОВЕ ПІДКОРЕННЯ ПІВНОЧІ УКРАЇНИ.

 

       Ім’я адвоката Романа Петровича БЛАЖКО добре відомо в колі провідних юридичних фахівців. Вже другий рік поспіль авторитетне міжнародне рейтингове агентство "Best Lawyers" (рейтинги якого по найкращим у юридичній професії виходять більш ніж у 70 країнах) визначає Романа Блажко, як одного із найкращих юристів у сфері оподаткування в Україні.

         До цього, ще й працює Роман Петрович партнером у крутій команді адвокатів та правників міжнародного рівня юридичнії фірми "Лекс'Юс" (м.Київ). Яку провідний міжнародний рейтинг "The Legal 500", що упродовж майже 30 років оцінює сильні сторони юридичних фірм майже всього світу у більш ніж 100 юрисдикціях, визнає серед провідних українських фірм у сфері “Нерухомість та будівництво” вже три останніх роки поспіль (2019-2021).

         Але крім юридичної практики фахівці фірми "Лекс'Юс" пропагують здоровий та активний спосіб життя.

        Так на цій ниві і відбулась наша перша зустріч з Романом Блажко - бо крім власної юридичної діяльності, він з дитинства захоплювався волоським горіхом.

       А виріс Роман на півночі України в місті Батурин Чернігівської області. Тому й захоплення Романа горіхом почалось з горіху, що ріс на батьківському подвір’ї. Досі потирає руки Роман, згадуючи, як молотком розбивав міцні горішки з цього дерева. Тому й почав шукати на півночі сортоформи волоського горіху, які перш за все були тонкошкаралупними, в яких ядро легко відокремлювалось від шкаралупи. З цих аматорських пошуків і почалася у Романа власна селекційна діяльність.

      Чотири роки тому, коли Роман Блажко прийняв рішення стати членом Української горіхової асоціації, від аматорства Романа вже мало що залишилось – я розмовляв з досвідченим горіховим фахівцем.

          В ті роки ми тільки почали разом з Кононенко Максимом («Сумський сад») та з командою фахівців Олександра Івановича Колісника («Світанок» Харківська область) освоювати тему розширення ареалу вирощування горіха у промислових садах на півночі України, за 50-ю паралеллю північної широти.

         Тому мене не здивувало, що Роман Блажко вже винайшов кілька перспективних сортоформ ще вище на північ – за 51-ою паралеллю п.ш. з якими він планує проводити селекційні дослідження. Але на яких горіхах краще зробити ставку, які будуть мати перспективу для подальшого поширення?

         Але до цього трохи теорії, загально відомої всім горішникам.

       Волоський горіх належить до однодомних рослин з роздільностатевими квітками. Тичинкові (чоловічі) квітки містяться в прямих сережках. Маточкові (жіночі) квітки зібрані на одній квітконіжці на плодоносних пагонах поточного року. На одному й тому же дереві тичинкові й маточкові квітки цвітуть не одночасно – це явище називається дихогамією.

      Дерева, на яких спочатку цвітуть тичинкові (чоловічі) квітки називаються протоандричними. Дерева, на яких спочатку цвітуть маточкові (жіночі) квітки називаються протогінічними. Завдяки дихогамії у горіха відбувається перехресне запилення (дуже рідко на одному дереві одночасно цвітуть чоловічі та жіночі квітки – гомогамні дерева).

      Ще свого часу, у далеких 70-х роках вченими Ф.Л.Щепотьєвим та А.Г.Герасименко на підставі численних дослідів було доведено, що при запиленні квіток пилком з дерев іншого типу дихогамії плоди зав’язувались добре і врожайність їх була високою.

        Тому для постійного та гарантованого запилення в північних садах, де цвітіння триває відносно недовго краще мати дерева обох типів дихогамії. В своїй селекційній дослідній діяльності Роман Блажко сконцентрувався на підборі таких сортоформ.

      Але це замало для їх подальшого промислового використання – треба щоб горіхи з цих дерев були тонкошаралупними, мали світле ядро, яке легко відокремлюється від шкаралупи, добру кулясту форму, та ще й достатній калібр (розміри)!

        Як Вам, шановні читачі, така постановка завдання?!

        І молодому талановитому садівникові Роману Блажко це вдалося!!!

Після численних кількорічних пошуків, сьогодні Роман має відібрані сортоформи «Батуринський» (протоандричний тип цвітіння, де цвіт чоловічих квітів передує цвіту жіночих квітів) та «Конотопський» (протогінічний тип цвітіння, де цвіт жіночих квітів передує цвіту чоловічих квітів), які вирощені за 51-ою паралеллю північної широти та відповідають вище переліченим вимогам для їх поширення.

Будучі ретельно послідовним (дає взнаки юридична спеціалізація!), Роман Блажко добре засвоїв техніку щеплення і у власному розсаднику вирощує щеплені саджанці цих сортоформ.

Назву власним сортоформам він і надав за містом знаходження материнських дерев: «Батуринський» - біля міста Батурин (51°20′ п. ш. 32°53′ с. д.), «Конотопський» - біля міста Конотоп (51°14′ п. ш. 33°12′ с. д.).

Власний проект, як він називає свою справу, Роман назвав «Сіверський горіх» не випадково. Сіверщина – історична назва того північного регіону України (частини Чернігівської та Сумської областей у басейні річок Сейм і Десна), звідки походять сортоформи наших горіхів. Також слово «Сіверський» співзвучне зі словом «Северный» і наголошує на підвищеній морозостійкості горіхів, якщо порівнювати з горіхами, які походять із більш південних регіонів України.

Далі не буду втомлювати Вас переліком якісних характеристик цих сортоформ, та вирощування саджанців з них – про це Ви зможете самостійно прочитати на сайті СІВЕРСЬКИЙ ГОРІХ https://siverskiygorih.wixsite.com/website, та у статті «Селекція волоського горіху на півночі України» (журнал «Горішник» за № 1, 2021 рік).

       Хочу наголосити, що це найпівнічніший горіховий проект в Україні, спрямований на пошук та селекцію сортоформ горіха волоського у критичній (північній!) зоні горіхівництва.

        Сьогодні проект «Сіверський горіх» є практично першовідкривачем в Україні нових сортоформ горіха, що виросли понад 51 паралель північної широти та мають селекційну цінність. Важлива та дуже цінна якість цих сортоформ – морозостійкість.         При цьому, разом, саджанці обох сортоформ в саду забезпечують високе запилення та врожайність. Та у подальшому горіхи обох сортоформ мають всі необхідні якості для експорту: калібр, колір ядра та його вихід, зручна форма горіха для його переробки.

        Подальший розвиток даного проекту надає можливості для розширення меж створення промислових горіхових садів, що стійко плодоносять вище 51 паралелі. Я сподіваюся, що майбутні горішники північних регіонів, закладаючи промислові горіхові сади та розглядаючи їх як довгострокову інвестицію, передусім орієнтуватимуться на гарантію сталого плодоношення у цьому регіоні. Як говориться в мудрій приказці - "Краще синиця в руках, ніж журавель у небі".

За результатами всеукраїнського конкурсу "Найкращий горіх України 2020 року" сортоформу "Батуринський" було відзначено Українською горіховою асоціацією, як один з найкращих горіхів для вирощування в північному регіоні України.

У зв'язку з зайнятістю Романа юридичною практикою нам ніяк не вдавалось нагородити талановитого садівника-практика ДИПЛОМОМ, який був виготовлений після підбиття підсумків всеукраїнського конкурсу "Найкращий горіх України 2020 року".

Наразі така нагода склалася і в стінах Міністерства аграрної політики та продовольства України Роман Петрович БЛАЖКО був нагороджений ДИПЛОМОМ ПЕРЕМОЖЦЯ всеукраїнського конкурсу "Найкращий горіх України 2020 року" у номінації «За практичну селекцію в отриманні перспективних сортоформ горіха грецького в північному регіоні України».

      Щиро вітаємо пана Романа з цією нагородою та бажаємо йому нових селекційних успіхів, горіхових відкриттів та досягнень.

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

м. Київ