Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com 

.

ЧИ СТАНЕ ГОРІХ ВОЛОДАРЕМ ПІВНІЧНИХ САДІВ УКРАЇНИ?

 

    Ще років 15-20 тому горіх в українських садах північного та східно-північного регіону України (Харківська, Луганська, Сумська та Чернігівська області) виконував роль гордого одинака, який відганяв від осель мух і обдаровував родини декількома кілограмами своїх плодів, які використовувалися в домашній кулінарії, а ліщину здебільшого збирали по ярах та в лісах.

     Це й не дивно, бо згідно розподілу зон по морозостійкості за класифікацією USDA (United States Department of Agriculture, USDA) ці області відносяться до самої суворішої кліматичної зони 5-а, яка є в Україні.

      Проте останнім часом горіху стало затісно в межах садиб, він став проситися у великий світ - у промислові сади і навіть почав претендувати на роль царя українських північних садів.

       Чому це відбувається?

    Взагалі Україна складається з трьох агрокліматичних зон: Степ, Лісостеп, Полісся. Така класифікація була проведена за співвідношенням кількості опадів до кількості накопиченого тепла. Тепер же, зі зміною середньорічної температури і кількості накопиченого тепла, ці агрокліматичні зони зміщуються.

   За даними синоптиків, вони поступово мігрують на північ. Підвищення температури на 1°С зсуває межу агрокліматичних зон в середньому на 100 км на північ.

       За останні 28 років середньорічна температура в Україні зросла майже на 2 °С. За стандартом вона мала б бути 7,8 °С, а нині — 9,5 °С. Тож межа кліматичних зон змістилася на цілих 200 км.

    Однак при цьому, досі 50 паралель північної широти була природним гальмом для розвитку промислового горіхівництва в північних регіонах, вважалася граничною межею успішного горіхівництва при створенні промислових садів. 

     Тому, що з 50-ю паралеллю приблизно збігається смуга високого атмосферного тиску, яка до нас в Україну тягнеться майже через всю Євразію від Монголії – КЛІМАТИЧНА ВІСЬ ВОЄЙКОВА чи ВЕЛИКА ВІСЬ МАТЕРИКА (як її умовно називають кліматологи).

Фактично це розділовий кордон між Північною та Південною кліматичними областями Євразії. Майже вся північ і північний схід України входять до критичних зон, які традиційно для промислового садівництва визначалися як «зона нетоварного виробництва» та «зона низькоефективного виробництва».

50-а паралель північної широти, проходить точно через Харків, де в міському саду навіть встановлено оригінальний пам'ятник 50-ї паралелі (50°00′00″ пн. ш. 36°14′02″ сх. д.).

В свою чергу, ці фактори добре вивчили практики-садівники під керівництвом відомого харківського аграрія-новатора Олександра Івановича Колісника, які вже кілька років поспіль поширюють промислові насадження горіхоплідних культур: горіха грецького та фундука по інтенсивним технологіям.

Тому ми вже третій рік поспіль, восени приїжджаємо у гості до члена Української горіхової асоціації, у найбільший горіховий промисловий сад на півночі України - агрофірму "СВІТАНОК".

Ім’я прогресивного організатора-практика, доктора с.г.наук Олександра Колісника добре відомо у аграрних колах. Він впевнено керує потужною агрофірмою "СВІТАНОК", у якій окрім рослинництва, ще сучасний тваринницький комплекс з 18-тисячним поголів’ям високопродуктивних свиней

Але чотири роки назад, у 2017 році було закладено надзвичайно амбітний проект - створення промислового саду горіха волоського та фундука. Щороку сад біля с. Горького Богодухівського району Харківської області обростав новими гектарами горіхів - близько 8 тисяч саджанців горіху волоського були придбані у молдавському розсаднику Кіктенка М.Ф. (SRL ”Gospodarul-Rediu”) з сортами Піщанський, Кодрене, Костюженський, Казаку.

НАЙБІЛЬШИЙ ПІВНІЧНИЙ ПРОМИСЛОВИЙ САД загальною площею 175 гектарів з промислових горіхових садів в Україні, що знаходяться в критичній зоні горіхового садівництва, має координати - 50°06'12.45708' пн.ш., 35°48'8'20.5.сх. д., з висотою над рівнем моря - 231м.

        Використовуючи сучасні технології вирощування, новаторські агроприйоми, накопичуючи власний досвід, сьогодні сад з площею в 103 га горіхів і 72 га фундука просто зразковий, з ефективними технологіями, з впровадженими інноваційними знахідками практиків ...

      Але, аналізуючи динаміку росту саду, його сьогоднішній рівень розвитку, враховуючі помилки перших двох років (без цього не буває, бо вчитись практично ні в кого - адже такого рівня північних промислових горіхових садів більше немає в країні), професійну обізнаність агрономів та фахівців агрофірми, прогнозуючі подальший розвиток промислового фундуківництва, Олександр Іванович Колісник рік тому прийняв рішення про закладення ще одного амбітного проекту – промислового фундукового саду нового покоління – ФУНДУКА, ЩЕПЛЕНОГО НА ВЕДМЕЖОМУ ГОРІСІ.

     10,5 тисяч саджанців фундука, щепленого на ведмежому горісі, восени минулого року були придбані у сербському розсаднику DOO “LAĐAREVIĆ 80” (директор Ладжаревіч Іван) та висаджені в саду. Працювали разом - фахівці агрофірми та досвідчений експерт-дорадник Української горіхової асоціації, канд.с.г.наук Зеленько О.А.

      Забігаючи вперед - скажу, що, судячи з розвитку за перший вегетаційний рік нової фундукової ділянки, щепленої на ведмежому горіху, прийнято рішення про подальше розширення саду з щепленим фундуком. Тому знову були заказані більш 2 тисяч саджанців фундука, щепленого на ведмежому горісі, які будуть висаджені у цьому році.

      Крім цього, горіхово-фундуковий сад агрофірми «Світанок» використовує технології ОРГАНІЧНОГО САДІВНИЦТВА та закінчив в 2021році органічну сертифікацію саду згідно вимог європейського сертифікаційного органу Organic Standart.

     Але цей рік для саду – особливий. Цього року, на четвертий рік його існування, вперше збирався врожай горіхів із площі, посадженої у 2017 році. Тому основною метою нашого приїзду цього року було ознайомитись із підсумками врожаю, оцінити якість зібраного горіха.

    Не приховую, по приїзду в сад ми були приємно здивовані - тільки побудований перший модуль власного цеху переробки радував око не тільки виробничою чистотою і свіжістю фарби, але й працюючим новим обладнанням з первинного очищення горіхів від залишків перікарпу, миття і сушіння горіхів в сушильній камері до 6%.

Однак на цьому приємне здивування не закінчилося. Перші тони висушеного горіха були акуратно упаковані в сіткові мішки і складені на піддонах.

"Наш перший промисловий врожай!" - з почуттям гордості сказав агроном Роман Ярошенко, із задоволенням поплескуючи своєю міцною рукою по акуратно складеним мішкам, наповненими горіхами.

Приємно втішила нас і якість першого врожаю. Розкривши найближчі до нас мішки з горіхами, ми взяли по 15 горішків із кожного мішка. Таня Бугайова, ще один агроном саду, з жіночою акуратністю виміряла горіхи та розколола їх.

"Звісно, перший урожай, зібраний на четвертий рік, не є показником для потенційної врожайності сорту - зауважила Тетяна - однак якість горіхів вже переконливо показує їх сортові можливості."

І перші результати справді підтверджують її слова. Були вимірювані два сорти саду - "Піщанський" та "Кодрене", які були висаджені першими у 2017 році.

Середній калібр сорту "Піщанський" показав 36мм, вихід ядра (відношення ваги очищеного ядра до загальної ваги горіха) – 47%.

Середній калібр сорту "Кодрене" показав 38мм, вихід ядра – 45%.

Куштуючи на смак горішки першого врожаю, ми ще довго розмовляли с Олександром Колісником та його командою про покращення рівня сучасних технологічних агроприйомів, що дозволяє успішно вирощувати вище 50-й паралелі п. ш. волоський горіх і фундук,

    Команда професіоналів під керівництвом Олександра Колісника зламала вчорашні стереотипи та своїм прикладом доказує про реальну можливість розвитку промислового садівництва у північних регіонах України.       

     Найбільш наочні приклади – діючі північні горіхові сади агрофірм «Сумський сад» (Сумська область) та «Світанок» (Харківська область).

       Ще довго точилася розмова про подальшу переробку сортового горіха та об’єднання сортових однорідних партій горіху з промислових горіхових садів в експортні партії.

      Така переробка можлива во взаємодії с переробними підприємствами та експортерами, бо кожному садівникові, особливо з невеличкими площами сортових садів буде складно самостійно переробляти та експортувати горіх великими партіями, як того бажають закордонні покупці.

Нещодавно, на Всеукраїнській горіховій конференції «Фундук та мигдаль - очима професіоналів», організованою Українською горіховою асоціацією в Одеській області, Олександр Колісник був нагороджений галузевою нагородою – ЛІДЕР ГОРІХОВОЇ ГАЛУЗІ. Тому, перейшовши до стратегічних питань розвитку переробки та експорту, ми обговорили роль Горіхової асоціації в об’єднані промислових садів та переробників, побудові експортної стратегії, просуванні та популяризації бренду українського горіха на світовому горіховому ринку.

     В свою чергу, я розказав Олександру Івановичу про нещодавні відвідини крупних переробників-експортерів: компанії «Агро-Трейд Лубни» (м.Лубни, Полтавська обл.), «Ясмина Компані» (м.Звенігородка, Черкаської обл.). Ці переробні компанії також входять до складу Української горіхової асоціації, мають сучасне переробне обладнання, досвід підготовки горіхових партій до експорту та зацікавлені в співпраці з промисловими горіховими садами.

    "Настав час кооперуватися! - "підвів межу" у розмові Олександр Іванович – Я впевнений, РАЗОМ МИ ВСЕ ЗМОЖЕМО та подолаємо!!!" – щиро і відверто вдивляючись в очі, закінчив він свою розмову.

     Виїжджаючи та тискаючи на прощання надійну руку керівника потужного аграрного господарства Олександра Івановича Колісника, ще раз переконався, що перебуваючи в доглянутому горіхово-фундуковому саду агрофірми з дуже символічною назвою "СВІТАНОК", на власні очі спостерігаєш за СВІТАНКОМ ПІВНІЧНОГО ПРОМИСЛОВОГО ГОРІХІВНИЦТВА УКРАЇНИ.

 

Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін

Харківська область, Богодухівський район, с.Горького, 50°06'12.45708' пн.ш.