Україна, м. Дніпро,

вул. Старокозацька  52, офіс267


ukr.nuts2008@gmail.com
ukr.gardens.nuts@gmail.com 

.

1000 КІЛОМЕТРІВ ПО САДАХ СЕРБІЇ ( продовження)

 

     Поїздка в Сербію  була  проведена  з метою ознайомлення з  досвідом  сербських  фундуководів  і в рамках підготовки до Всеукраїнської фундукової конференції, яку організовує та проводить Горіхова асоціація 10 вересня на базі високотехнологічного саду "Філберт" ( Одеська область).

       В Україні досить високими темпами , в порівнянні з іншими садовими культурами, створюються нові промислові горіхові сади, в першу чергу фундукові. Є досить великі сади по площі на Закарпатті, в Одеській і Київській областях. ТОВ " Філберт" в Одеській області практично в одному масиві має фундуковий сад на площі 820 га. В більшості областей України є фундукові сади площею по 20 -50 га. В Київській області створюється сад по системі органічного землеробства. Переважна більшість з них посаджені за останні 5 років, тільки вступають в стадію промислового плодоношення. Кожний сад має свою власну історію з підбором сортів , схемою посадки, особливостями грунтово - кліматичних умов, технологічним забезпеченням його росту і розвитку, системою захисту від шкідників і хвороб. Перші фундукові сади створювались кореневласними саджанцями, більшість з них формуються в штамбовій формі різної висоти. В останні 2 роки посаджені вже в Україні фундукові сади на підщепі ведмежого горіха. Ця деревна підщепа забезпечує фундуку довговічність, більш якісне живлення і водозабезпечення, що особливо важливо в умовах зміни клімату в бік посухи. Відсутність прикореневої порослі у ведмежого горіха значно зменшує витратну частину на утримання саду в порівнянні з кореневласним фундуком. Ці переваги суттєві, які покращують стан саду і його рентабельність. Крім того, деревна підщепа для фундука має і опосередкований вплив на господарські показники і морфологічні ознаки.

        Промислове вирощування фундука в Україні на початковому етапі розвитку, а досвід, що був отриманий раніш, вже не відповідає сучасним вимогам забезпечення стійкої врожайності садіа, якісної продукції і довговічної експлуатації.

      В Європі оцінили досвід Сербії і розширюють програму створення нових фундукових садів, більшість з них на підщепі ведмежого горіха. Таку власну програму розробляє Італія як на своїй території, так і в Румунії на площі 18 тис. га. В Сербії також планують збільшити площу фундукових садів на підщепі ведмежого горіха на 4 тис.га. Це свідчить про перспективність культури фундука, стабільної поставки його продукції на світовий ринок.

Найбільший досвід промислового вирощування фундука на підщепі ведмежого горіха має Сербія. І цей досвід має практичне спрямування. Тому Президент Української горіхової асоціації Юдін Г. О. і в цьому році організував робочу поїздку в Сербію і Хорватію для ознайомлення з їх досвідом.

      В склад робочої групи ввійшли головний агроном асоціації Самарська М., директор ТОВ " Горіхові сади України" Філоненко О., канд. с-г наук Зеленько О. В Сербії маршрут поїздки з серією узгоджень з власниками садів на їх відвідування, огляд, відповіді на питання був організований Іваном Ладжаревичем, власником розсадника "DOO LADAREVIC - 80" , з яким ТОВ " Горіхові сади України " підписали меморандум про співпрацю. За цікаву і інформативну поїздку по маршруту всі члени делегації щиро вдячні Івану. В ході поїздки відвідали десятки садів, які умовно можливо розділити на сади маловитратні на їх утримання і сади з високотехнологічним спрямуванням.

Самий віковий сад фундука на підщепі ведмежого горіха оглянули у Иована Вулич, 28 років, розташований на підвищеному плато мальовничої річки Тиса, схема посадки 4 × 4 м , 6 сортів італійської селекції, вирощується по органічній системі , без поливу. В початковий період сад був продуктивний. В зв'язку з відсутністю доглядів за кроною, практично весь врожай знаходиться на верхній частині крони і становить 1.3 - 1,5 т/га. Недоліки саду : мала площа живлення, відсутність періодичних доглядів за кроною, що привело до їх змикання. Можлива кардинальна площинна вертикальна і горизонтальна обрізка для відновлення доступу світла в крону і зменшення кількості скелетних гілок. Фото показує реальну картину саду, в якому процеси росту і розвитку були не контрольовані, тому сад вступив в стадійний період зменшення плодоношення і затухання його життєдіяльності. Але фундук має високу здатність відновлення пагонів , тому можлива його реанімація

Показовим в Сербії є сад фундука на підщепі ведмежого горіха в районі м. Шид, в якому побували ще в минулому році. Саду 19 років , схема посадки 5 × 4м, основні сорти Енніс і італійські Тонди. Середня врожайність 3.5 т/га. В цьому саду зимою була проведена з однієї сторони ряду вертикальна контурна обрізка, в слідуючому році планують провести таку ж обрізку з іншої сторони ряду і зменшити висоту до 4 -5 м. Обрізка з однієї сторони вже дала можливість проводити технологічні заходи, під час перебування в саду вже проходив перший збір врожаю. Про перспективність культури фундука і даної технології свідчить факт , що власник саду планує збільшити свої фундукові сади ще на 100 га, при наявних 245 га. Власник саду високо оцінює переваги підщепи ведмежого горіха при створенні фундукових садів.

          Оглянутий був хорошо розвинутий сад і на відносно крутому схилі в іншому місці. В ньому проводиться мінімум агротехнічних заходів, сад маловитратний, але вже потребує догляду за кроною, яка розростається, і в середині крони створюється непродуктивна "мертва" зона без плодоношення. В фундукових садах на схилах і балках, особливо при високій вологості повітря під час цвітіння, потрібно звертати увагу на якість запилення, можливо додатково проводити доопилення. Ця проблема може бути і в деяких фундукових садах України , можливо не щорічно, тому потрібно на це звертати увагу і розробляти спеціальні заходи.

         Загальний висновок, який можливо зробити по маловитратних садах фундука на підщепі ведмежого горіха , що всі вони рентабельні, але в процесі експлуатації потребують періодичного догляду за кроною.

       Під час поїздки була організована зустріч з професором Белградського університету Драган Радівоєвич. В ході розмови ознайомились з тематикою наукових досліджень по селекції фундука в Сербії, переваг використання підщепи ведмежого горіха, яка дозволяє вирощувати продуктивний сад в одному циклі 70 - 100 років, періодично проводячи тільки формуючу обрізку без омолоджуючої.

      Отримана інформація по Сербії ще потребує осмислення і аналізу, але їхній досвід є важливим для розуміння проблематики при створенні продуктивних горіхових садів.

          В слідуючому посту буде надана інформація по особливостях створення в Сербії високотехнологічних садів.

 

Керівник Кіровоградської обласної організації

Української горіхової асоціації, канд. с.- г наук Зеленько О.