top of page

Заходи УГА

February 17, 2025

Новітня епоха фундукових садів. Назустріч Успіху

14 лютого відбувся перший горіховий онлайн-семінар цього року «НОВІТНЯ ЕПОХА ФУНДУКОВИХ САДІВ. НАЗУСТРІЧ УСПІХУ».
Для зручності комунікації з горішниками України був вибраний формат ZOOM. Для участі в семінарі зареєструвались понад 70 учасників, загальна площа фундукових садів яких склала 3,4 тисячі гектарів – це близько половини від всієї площі промислових фундукових садів в Україні.

НОВІТНЯ ЕПОХА ФУНДУКОВИХ САДІВ.

НАЗУСТРІЧ УСПІХУ


14 лютого відбувся перший горіховий онлайн-семінар цього року «НОВІТНЯ ЕПОХА ФУНДУКОВИХ САДІВ. НАЗУСТРІЧ УСПІХУ».


Для зручності комунікації з горішниками України був вибраний формат ZOOM. Для участі в семінарі зареєструвались понад 70 учасників, загальна площа фундукових садів яких склала 3,4 тисячі гектарів – це близько половини від всієї площі промислових фундукових садів в Україні. Та й спрямованість тематики семінару передбачала участь насамперед фахівців фундуківництва.


Площа горіхових промислових садів постійно збільшується. Вже шостий рік поспіль «левову» частку в новостворених промислових садах країни, закладених з допомогою Програм державної підтримки садівництва, складають горіхові сади. За період 2018-2024р.р. (станом на 10.02.2025р.) закладено 15432 гектарів садів, з яких – 6264 гектарів горіхових садів, або точніше - 41% від  площі всіх новостворених садів країни.

Наразі щорічна динаміка зростання нових площ горіхових садів, закладених з допомогою грантів (постанова Кабінету Міністрів України № 738 «Деякі питання надання грантів бізнесу» від 21.06.2022р.) складає 49,6% та вища, чім динаміка всіх новостворених садів, яка склала 44,2% в садівничій галузі.

Всього на сьогодні в Україні промислових горіхових садів – 14,2 тис. гектарів. Основна частка з яких – 7,9 тис. га фундукові сади, близько 6,1 тис. га сади волоського горіху, близько 0,15 га - мигдалеві. Найбільше промислових садів вирощується у Київській, Закарпатській, Одеській, Вінницькій та Дніпропетровській областях. Найменше садів – в північних та східних областях України: Рівненська, Чернігівська, Донецька та в Кіровоградській області.


Причому домінуючою культурою в закладених горіхових садах в останні роки є фундук. З новостворених 1172 гектарів горіхових садів – 95% складають ФУНДУКОВІ ПРОМИСЛОВІ САДИ. Промислове фундуківництво в Україні є новим напрямом, масовий старт промислових фундукових садів почався в 2014-2017 роках, а зараз стрімко нарощує оберти в рамках і не без того активного розвитку української горіхової галузі. Ми прогнозуємо, що й надалі збережеться така стійка динаміка закладання фундукових садів.


На попередніх практичних конференціях та семінарах, які були проведені Горіховою асоціацією акцент уваги був направлений на посадку та технологічне обслуговування новостворених садів, застосування новаторських та перевірених часом агроприйомів та технологій, створення української школи промислового фундуківництва.

Але наразі вже перші фундукові сади в України почали приносити довгоочікувані врожаї фундуку. Слідом в очікуванні товарного плодоношення крокують всі інші фундукові сади, створені пізніше.


Наступає НОВІТНЯ ЕПОХА ФУНДУКОВИХ САДІВ, перша технологічна сходинка якої - своєчасно та якісно зібрати врожай, його первинно технологічно переробити та підготувати для подальшої реалізації або для більш глибинної переробки.

Для цього теж потрібні фахові знання та бажано живий досвід тих, хто вже "набив шишки" при збиранні врожаю та його переробці. Початковий досвід збирання фундукового врожаю в промислових садах показав, що збирання фундука технологічно складніше, ніж збирання волоського горіха.

Тому й МЕТА проведеного семінару для фахівців фундуківництва  - формування стратегії збирання фундука, його первинної переробки та збуту.


По-перше, це дуже актуально тому, що підготовка промислового фундукового саду до збирання врожаю має свої особливості. Наразі при тотальній відсутності робочих рук та вступу садів в товарне плодоношення збирання врожаю потребує механізації, придбання відповідного обладнання. З урахуванням того, що промислове фундуківництво – це новітній напрямок в Україні, то і вітчизняне обладнання для збирання фундука раніш в Україні не виготовлялось. Відразу постає питання у більшості горішників, які вже готують власні сади до товарного плодоношення – яке обладнання краще працює та надійніше, де його можливо придбати за більш-менш оптимальні кошти.


По-друге, особливо ВАЖЛИВО: При вступі в товарне плодоношення тих садів, що вже закладені та отримання достатньої кількості фундука - вже сьогодні треба починати формувати тенденції ЗБУТУ – як всередині України так і його експорту. Які тенденції тенденції споживання фундука в Україні, яка приблизна ємність споживання фундука в країні та можливість його експорту.

Вищезазначені питання новітні для більшості горішників,  тому для участі в  онлайн-семінар були запрошені досвідчені спікери, з великим досвідом роботи.

З вітальним словом від співорганізатора семінару – Проєкту ІТС в Україні виступила фахівець Проєкту Ганна Сирчина.


Від Міністерства аграрної політики та продовольства України в семінарі взяла участь в.о. завідувача сектору садівництва та хмелярства Тетяна Косянчук, яка у своєму виступі розповіла про діяльність Державної програми підтримки садівництва та його перспективу, підтримку подальшого розвитку горіхової галузі.

Надалі з оглядом світового ринку фундука, динамікою вирощування фундука, тенденціями споживання фундука в Україні та його експорту виступив президент Української горіхової асоціації Г.Юдін.

У відповідності з Програмою семінару далі виступив керівник програм розвитку агрохолдингу «ГАЛС АГРО» Стрелець Юрій, який  ознайомив учасників з організацією вирощування фундука в промисловому саду агрохолдингу та  передав далі слово для виступу головному агроному Євгену Лайтеру.


В свою чергу, Євген Лайтер докладно, з відеодемонстрацією розповів про практичний досвід механізації збирання врожаю фундука в фундуковому саду корпорації «ГАЛС АГРО», проаналізував недоліки та переваги навісного обладнання для збирання врожаю, дав поради для власників малих та середніх фундукових садів при виборі техніки для збирання врожаю.

З урахуванням того, що в Україні набуває поширення закладка садів фундука, щепленого на медвежому горісі, про свій власний досвід вирощування щепленого фундука у власному промисловому саду, його переробку та початкові кроки з реалізації розповіла голова фермерського господарства “Nuts’N’Garden” Ніна Смирнова.


З презентаціями власних можливостей постачання обладнання для обробки фундукових садів, збирання врожаю та його первинної переробки виступили менеджер відомої в Україні компанії «EFT груп» Марк Кузьмінський та власник компанії «Agri Export» з Італії Василь Фіцай, який має великий досвід постачання широкої лінійки обладнання для різних по площі фундукових садів.

Учасники семінару з задоволенням почули про відкриття у поточному році  Сервісного центру компанії «Agri Export» для оперативного технічного обслуговування обладнання та техніки, яка працює у фундукових садах, її ремонту, своєчасному постачанню запасних частин, технологічному консультуванню – про це також повідомив Василь Фіцай у своєму виступі.


У своєму заключному виступі президент асоціації Геннадій Юдін підвів підсумки семінару, відповів на питання учасників та повідомив про підготовку та тематику НАСТУПНОГО ГОРІХОВОГО СЕМІНАРУ, який планується провести у другій половині березня (точна дата проведення наступного семінару буде оприлюднена додатково). Попередньо анонсовано, що на наступному горіховому семінарі буде продовжено огляд практичного досвіду механізації збирання врожаю та будуть розглянути питання особливості первинної переробки фундука, підготовки до збуту, бачення найбільших викликів та потреб розвитку українського фундуківництва, пошук точок зростання.

В наступних інформаціях буде більш докладніше оприлюднені тематики виступів, які вже прозвучали на цьому семінарі.

…Є стародавня і мудра приказка - "ДОРОГУ ЗДОЛАЄ ТОЙ, ХТО ЙДЕ".

Приєднуйтесь – ходімо разом!


Президент Української горіхової асоціації Г.Юдін




bottom of page