top of page

Заходи УГА

17 липня 2024 р.

Бронювання Садівників

Наразі у всіх садівничих підприємств дуже актуальна тема БРОНЮВАННЯ своїх працівників. В минулому році досить предметно цією темою займалось керівництво садівничого підприємство ТОВ «Горіх Полісся»: власник підприємства Дячука Дмитра та керуючий підприємством Волошенко Олександр.

БРОНЮВАННЯ САДІВНИКІВ


Наразі у всіх садівничих підприємств дуже актуальна тема БРОНЮВАННЯ своїх працівників. В минулому році досить предметно цією темою займалось керівництво садівничого підприємство ТОВ «Горіх Полісся». Надійний тандем власника підприємства Дячука Дмитра та керуючого підприємством Волошенко Олександра в діяльності по розвитку саду, по питанням його обслуговування, працевлаштування робітників та, в даному випадку, визнання підприємства для отримання статус критично важливого – приносить успішні результати. Тому далі стаття керуючого підприємством Волошенко Олександра про кроки, які пройшло підприємство ТОВ «Горіх Полісся» для отримання цього надважливого статусу у цей час.

БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ

НА САДІВНИЧОМУ ПІДПРИЄМСТВІ

Доброго дня, шановні горішники. Наше підприємство ТОВ «Горіх Полісся» знаходиться в Житомирській області та займається вирощуванням фундука в промисловому саду площею майже 78 га. У минулому році ми отримали статус критичного важливого підприємства, а у поточному році рішенням Житомирської обласної військової адміністрації вдалося продовжити статус критично важливого підприємства, яке дає право офіційно бронювати своїх робітників.

Мене часто запитують, а як вашому садівничому підприємству - ТОВ «Горіх Полісся» вдалося отримати статус критичного важливого підприємства, якщо ви не являєтеся великими платниками податків? Або ви ж не обробляєте понад 500 га землі…. Подібні запитання систематично отримуємо від керівників інших господарств різних галузей економіки та різної форми власності. У процесі дискусії на наше запитання звідки «звідки у Вас така інформація ?» звучить відповідь – «так мені наш юрист пояснив, або так мені сказали…..». Хто і коли сказав, на основі чого він так сказав, де так написано та хто так вже зробив, відповіді немає….

Тому я, як керуючий садівничого підприємства ТОВ «Горіх Полісся» та член Президії Української горіхової асоціації за дорученням Президента асоціації Юдіна Г. в минулому році почав методично вивчати цю тему. Сьогодні я оприлюднюю цю статтю про практичні кроки, які пройшли ми, як садівниче підприємство ТОВ «Горіх Полісся» для отримання статусу критичного підприємства, що надає змогу бронювати свої працівників.

Головним законодавчим актом, що регламентує умови бронювання військовозобов’язаних працівників на підприємстві являється постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час». Окремо зазначаємо, що станом на сьогодні дана постанова чинна у редакції від 05 червня 2024 року постанови Кабінету Міністрів України № 650 та знаходиться у загальному доступі.

Оскільки промислові горіхові сади своєю профільною діяльністю відносяться до аграрного галузі України, тому детально пройдемося саме по тих умовах Постанови КМУ № 76, що можуть підійти підприємствам аграрної галузі.

Окремо вказуємо, що процедура бронювання військовозобов’язаних працівників відбувається у ДВА ЕТАПИ.

ПЕРШИЙ – отримання статусу критично важливого підприємства.

ДРУГИЙ етап – подання списків військовозобов’язаних працівників для отримання наказу Міністерства Економіки України про бронювання військовозобов’язаних за підприємством.

Розглянемо більш детально кожен з етапів:


ЕТАП № 1 (отримання статусу критично важливого підприємства)

Постанова КМУ № 76 містить у собі Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану і Критерії та Порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Пунктом № 3 Критеріїв та Порядку чітко визначено, що підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації є відповідність трьом або більше критеріям зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та Порядку (окремо зазначаємо, що існують підприємства та організації, що можуть відповідати 2 і більше критеріям, але підприємств аграрного спрямування це не стосується, тому не втрачаємо час на вивчення не потрібної, у даному випадку, інформації).

Звертаємо увагу на пункт № 2 Критеріїв та Порядку. Саме пункт № 2 містить у собі ВИЧЕРПНУ інформацію про критерії необхідні для отримання статусу критично важливого підприємства. Всього критеріїв існує 7. Враховуючи умови пункту № 3 Критеріїв та Порядку підприємство має відповідати мінімум 3 критеріям для отримання бажаного статусу! Для переважної більшості агропромислових підприємств оптимальними критеріями являються:

№ 4 (підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади);

№ 5 (відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

№ 6 (розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року.

Якщо запитань до виконання пунктів № 5 та № 6 майже не виникає, то пункт № 4 являється дещо незрозумілим, але це на перший погляд. У останній редакції постанови КМК №76 чітко визначено, що критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюється органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією (військовою адміністрацією у разі її створення) з урахуванням потреб територіальної громади. Це означає, що кожен орган виконавчої влади, в тому числі, ОБЛАСНІ АДМІНІСТРАЦІЇ МАЮТЬ ПРАВО самостійно визначати критерії відповідності за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальної громади в особливий період.

Тому, в залежності від місця реєстрації Вашого підприємства, потрібно звернутися до вищезгаданих державних установ та отримати відповідне розпорядження або наказ, згідно яких визначаються умови визначення відповідності критеріям.

Варто відмітити, що умови для визначення статусу критично важливого підприємства у регіонах значно відрізняються, тобто ті умови, що наприклад, вимагають у Київській обласній військовій адміністрації (розпорядження № 151 від 10 березня 2023 року «Про затвердження Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Київської області в особливий період») істотно відрізняються від умов складених Дніпропетровською обласною державною адміністрацією (розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 01.05.2023 року за № 149/0/527-23 «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ, організацій, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальної громади Дніпропетровської області в особливий період»).

Крім того, у своїх розпорядження та наказах органи виконавчої або державної влади чітко регламентують перелік документів, що мають бути надані як підтвердження виконання умов визначення критеріїв. Після отримання примірника розпорядження або наказу вищезгаданих органів, що регламентують умови отримання Критеріїв для задоволення потреб територіальної громади, підприємство має детально вивчити викладену інформацію та зрозуміти чи відповідає діяльність організації (підприємства) встановленим нормам визначеним органом до якого звернулося підприємство.

Якщо підприємство підпадає під вимоги умов для отримання статусу критично важливого, то вважайте, що пункт № 4 постанови 76 ви виконали!

Далі готується звернення Вашого підприємства до органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською державною адміністрацією (військовою адміністрацією у разі її створення) для отримання бажаного результату. До звернення (довільної форми) додається пакет документів, який передбачений вимогами вищезгаданих органів (копії податкових декларацій, статистичні звіти, тощо) та необхідні документи, що підтверджують виконання пунктів № 4 (довідка про відсутність заборгованості по ЄСВ) та № 5 (довідка про середню заробітну плату на підприємстві за останній звітний квартал) Критеріїв та Порядку постанови КМУ № 76.

Після подання вищезгаданих документів Ваше підприємство має чекати результат засідання комісії, що має розглянути подані матеріали для визначення на відповідність умов щодо отримання статусу критично важливого підприємства. Результати засідання комісії мають бути викладені у формі наказу або розпорядження відповідного державного або виконавчого органу. Термін дії наказу або розпорядження – 1 рік. Тобто підприємство зобов’язано не рідше як один раз на рік підтверджувати свій статус критерійного шляхом повторного подання пакету документів.


Підприємства, організації та установи, що отримали державну підтримку у вигляді грантів згідно з Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання на конкурсних засадах фінансової підтримки стартапам в Україні, у тому числі в сфері інформаційних технологій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 736, Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738, Порядком надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 739, у 2022 – 2023 роках, ДЕ – ФАКТО вже мають одну з необхідних трьох умов для визначення статус критично важливого підприємства які мають важливе значення для галузей національної економіки. Підтвердження тому – Наказ № 952 від 17.02.2023 року «Про затвердження Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки». Тобто Міністерство Економіки України, на виконання пункту № 3 Критеріїв та Порядку викладених у постанові КМУ № 76 визначило свої критерії для визначення права набуття статусу критично важливого підприємства.

У такому разі підприємство, що підпадає до умов наказу № 952 подає до Міністерства Економіки України документи, що підтверджують виконання умов наказу № 952 від 17.02.2023 року «Про затвердження Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки» та необхідні документи, що підтверджують виконання пунктів № 4 (довідка про відсутність заборгованості по ЄСВ) та № 5 (довідка про середню заробітну плату на підприємстві за останній звітний квартал) Критеріїв та Порядку постанови КМУ № 76. Далі процедура незмінна, має відбутися засідання профільної комісії на предмет розгляду поданих документів та складання висновку щодо відповідності умов для отримання статусу критично важливого підприємства.

Окремо зазначаємо ще один можливий шлях для отримання статусу у іншому державному органу. Наказ № 223 від 21.02.2023 року Міністерства аграрної політики та продовольства України « Про затвердження Критеріїв з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період». Даний наказ спрямований для підприємств, що мають у своєму обробітку понад 500 га землі. Процедура отримання статусу критично важливого підприємства не змінна - виконання пунктів № 4 (довідка про відсутність заборгованості по ЄСВ) та № 5 (довідка про середню заробітну плату на підприємстві за останній звітний квартал) Критеріїв та Порядку постанови КМУ № 76 та підтверджуючі документи відповідно до виконання Наказу № 223 від 21.02.2023 року. Слід вказати на те, що якщо підприємство має у обробітку понад 500 га, то існує ймовірність того, що обласна державна адміністрація відмовить у прийнятті рішення щодо визнання критичності підприємства на підставі належності надання такого статусу Міністерству аграрної політики та продовольства України. Також обласна адміністрація має право відмовити у визнанні критично важливого підприємства у разі встановлення факту отримання гранту на розвиток бізнесу, так як наказ про статус критичного підприємства надається встановленим органом.

У даній статті ми ретельно розглянули три можливих варіанта отримання статусу критично важливого підприємства, організації та установи у різних умовах ведення господарської діяльності. Встановили необхідні умови та порядок отримання бажаного результату. Наступна стаття буде присвячена розгляду етапу № 2 (подання списків військовозобов’язаних для отримання бронювання).

Волошенко Олександр, керуючий садівничого підприємства ТОВ «Горіх Полісся», член Президії Української горіхової асоціації



bottom of page